Egy új élet kezdete

Endometriózis – amikor a női szövetek eltévednek

2014 decemberében a méhen kívüli terhesség kapcsán fedezték fel nálam ezt a betegséget.

Mi is ez az endometriózis?

A menstruációkor leváló méhnyálkahártya (endometrium) a menstruációs vérzés következtében távozik a szervezetből. Az endometriózis esetén ez a nyálkahártya nem csak a méhben van jelen, hanem más helyeken is. Ez a nyálkahártya is leválik, viszont nem tud a szervezetből távozni. Így a testüregben felgyülemlő vér folyamatos gyulladásokat, összenövéseket, olykor cisztákat okoz. Ha a petefészek is érintett, akkor nagy eséllyel meddőség is kialakulhat.
Azzal, hogy ez a nyálkahártya, ugyan úgy leválik, mint a méhben lévő, csak nem tud kiürülni, plakkokat képez, ami ha nagy kiterjedésű lesz, alhasi panaszokat, vagy akár véres székletet vagy vizeletet is okoz.
A termékeny korban lévő nőnél fordul elő leggyakrabban.

Kialakulásának ok

Sok esetben családon belül halmozódik. Kialakulásának oka ismeretlen. Több dolgot is feltételeznek, például immungyengeség, gyógyszeres kezelések, mozgásszegény életmód stb.. Napjainkban sokkal több endometriózissal küzdő nő beteg van, mint korábban. Ennek oka az lehet, hogy kitolódott a szülés, egyre több nő, inkább a húszas évei végén, vagy harmincas évei elején vállal gyermeket, illetve, hogy a diagnosztizálás is egyre jobban fejlett.

Tünetei, diagnózis

Diagnosztizálható hüvelyi ultrahanggal, de leginkább csak az a fajtája, amely cisztákat okoz.
Legjellegzetesebb tünete a ciklikus fájdalom, ami azt jelenti, hogy az a hely, ahol az endometrium leválik, legyen az bármely szerv, minden hónapba ciklikusan fáj. Az alhasi fájdalom már a menstruáció előtti napokban elkezdődhet és hátfájás is társulhat hozzá. 
Itt jegyezném meg, hogy tinédzser koromban sosem tudtam elképzelni, mi is az a menstruációs fájdalom, majd a húszas éven közepe táján volt olyan erős fájdalmam, hogy alig bírtam felkelni az ágyból, de én ezt természetes dolognak gondoltam. Tévedtem, de vissza gondolva, ha el is mentem volna orvoshoz, mégis mit mondhattam volna, azt, hogy görcsölök, szerintem körbe röhögtek volna.

Kialakulhat fájdalom más időpontban is. Jellemzően ovulációkor, ami a legtöbb esetben a ciklus 12-14. napjára tehető, valamint szexuális együttlétkor is.
Fokozott vérzés. Előfordulhat menstruációs vérzés erősödés, valamint köztes vérzés, ami azt jelenti, hogy a két menstruáció között lép fel vérzés.
Meddőség. Sok eseteben a meddőség okának kezelésekor diagnosztizálják.
Ha bél fal vagy a húgyhólyag érintett terület az endometrizózisban, akkor tünetként lehet menstruációkor véres széklet vagy véres vizelet.
Leginkább laparoszkópiás vizsgálattal lehet diagnosztizálni ezt a betegséget.
Az én eseteben úgye a méhen kívüli terhesség megszakítása miatt kerül sor erre az eljárásra. Maga a műtét nem vészes, nem kell megijedni tőle. Nekem altatásban végezték. Két kis bemetszést ejtenek a petefészek környékén (legalábbis nekem ott vannak a kis hegek), valamint egy harmadikat a köldök alatt, ez egy kicsivel nagyobb, kb 1x1cm. A két kisebb bemetszésnél amolyan “robot kezet” vezetnek be, ezek helyettesítik az orvos kezét, a harmadik nagyobb bemetszésnél pedig a kamerát teszik be, amin keresztül figyeli, mi van benn a hasüregben. Nekem mára szinte semmi sem látszik már a hegekből. Nekem az endometriozis pakkjaimat leégették. A műtét után az első felkelés nehéz, de minden egyes mozgással könnyebb lesz. Egy a lényeg, ne hagyd el magad.

Kezelése

Megoszlanak a vélemények az orvosok között, valaki a sebészeti utat ajánlja, valaki pedig a gyógyszeres.
Az én eseteben sebészeti úton leégették és gyógyszeres kezelést is ajánlottak, de azt én nem is kezdtem el. ( Ez az én saját döntésem volt és nem állítom, hogy ez a követendő) Ja és megemlíteném itt azt is, hogy nekem olyan gyógyszert ajánlottak, amellyel szüneteltetik a menstruációt, és így a plakkok elhalnak. Igen ám, de ezzel az eljárással ugye menopauzát idéznek elő, ami magával hozza a tüneteket is. Információim szerint ma már van más fajta gyógyszer is.
Gyógyszerek, amiket alkalmaznak:
-Fájdalomcsillapítók. Vigyázzunk, hogy ne vigyük túlzásba.
-Orális fogamzásgátlók: Csökkenti a menstruációs fájdalmat, valamint a vérzés mennyiségét is.
-Gonadotropin-releasing hormon (GnRH). Megakadályozza a menstruációt, drámai módon csökkenti a ösztrogén szintet. Mesterséges menopauzát hoz létre. Mellékhatásai közé tartozhat: hüvelyszárazság, hőhullámok.
-Danazol: Szintén megakadályozza a menstruációt. Nem kívánt melléhatásai: Az arc szőrösödése, valamint aknék kialakulása.
-Medroxyprogeszteron. Injekciós készítmény, szintén a menstruációt gátolja. Mellékhatása hízás, rossz közérzet.
Aromatáz gátlók: Az emlőrák kezelésében is használják. A hormonok ösztrogénné válását akadályozzák, így az endometriózisos szövetek nem kapják meg a szükséges ösztrogént. A vizsgálatok szerint jó eredményt mutat ez a kezelés, és jól tolerálható.

Gyógyulás

A kezelése csak tüneti, teljes gyógyulásra való esély kicsi, hiszen kialakulásának oka sem ismert.
Vannak esetek amikor hormon tartalmú fogamzásgátló gyógyszerrel lassítják a plakkok képződését. Van olyan, amikor a három havi adag fogamzásgátló tablettát szünet nélkül szedik, így csak három havonta van csak nyálkahártya leválás is. Ezzel az eljárással lassítható a plakk képződés.
Műtét után általában 1-2 éven belül kiújul.
A LEGNAGYOBB ESÉLY a gyógyulásra a VÁRANDÓSÁG. A több mint kilenc hónapnapnyi vérzés kimaradás miatt a plakkok elhalnak. Sajnos a szülés után a szervezet helyre állásával ismét előfordulhat a betegség kialakulása is.
Na igen, nekem ez volt a jelmondatom. A műtét után, kivizsgálás, Meddőségi kezelés, petevezeték átfúvás, és megfogant a kis manónk. Persze ez nem volt ennyire egyszerű és könnyű. Időben több volt mint egy év és pokolian nehéz. De mára már a kicsi manó mellett nem is igen gondolok vissza. Csak egy dolog jut az eszemben MEGÉRTE, és újra végig csinálnám.

Szövődmények

Kezeletlenül az egész kismedencét behálózhatja, meddőséget okozhat. Ritka esetben a kismedencét is elhagyhatja.

Köszönöm, hogy elolvastad a cikkem. Ha érdekesnek találtad iratkozz fel hírlevelemre.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!